Zle spíte? Možno je za tým modré svetlo!

Moderná doba prináša množstvo pozitívnych výdobytkov. No s nimi aj doteraz nepoznané nástrahy. Jednou z takýchto vecí – s pozitívnym aj negatívnym vplyvom na človeka, je určite elektronika. Poviete si, že spánok predsa nemôže ovplyvňovať. Ale áno. Viac, než možno tušíte. 

Čo je modré svetlo? 

Dôvodov, prečo elektronika negatívne ovplyvňuje spánok, je niekoľko. Ak zvyknete pred spaním pozerať televíziu alebo sledovať sociálne siete na smartfóne, môže vás to natoľko rozrušiť, že nebudete môcť zaspať. Alebo „rolujete“ sociálnymi sieťami tak dlho, až stratíte pojem o čase a ukrojíte si zo spánku. 

Ďalším problémom moderných technológií je modré svetlo. Ide o svetlo, ktoré vychádza zo smart zariadení ako počítače, notebooky, mobily a všetky monitory.

Problémom môže byť aj rádiobudík. Toto svetlo negatívne ovplyvňuje spánok a narúša spánkový biorytmus. Môže spôsobovať nespavosť a vážne zdravotné problémy. 

Vplyv modrého svetla na spánok

Ako modré svetlo vplýva na spánok a prečo môže spôsobiť nespavosť? Je za tým hormón melatonín, nazývaný aj spánkový hormón. Mozog ho automaticky začína produkovať, keď sa zotmie alebo stlmí svetlo.

Tento hormón reguluje spánok a jeho jednotlivé fázy. Znižuje krvný tlak, hladinu cukru a telesnú teplotu. To všetko je pre pokojný spánok nevyhnutné. Vplyvom modrého svetla sa však obmedzuje produkcia melatonínu a tak sa oddiali zaspávanie a zníži kvalita spánku. 

„Vedeli ste, že modré svetlo obmedzuje produkciu hormónu spánku – melatonínu?“

Negatívny vplyv modrého svetla potvrdzujú aj vedci. Neurobiológ Claude Gronfier, ktorý pôsobí vo francúzskom Štátnom ústave zdravotníctva a lekárskeho výskumu INSERM, tvrdí: „Vystavenie modrému svetlu spôsobuje oneskorovanie biologických hodín, teda odďaľovanie zaspania a následný nedostatok spánku. Znepokojujúce je to v prípade ľudí pracujúcich na smeny a tých, ktorí sa neskoro večer vystavujú modrému svetlu z podsvietených obrazoviek, najmä potom detí a dospievajúcich."

Čo robiť, aby ste sa lepšie vyspali? 

  1. Postarajte sa o úplnú tmu. Zo spálne odstráňte všetku elektroniku. Nemali by ste tu mať ani televíziu. Problémom však nie je len modré svetlo, ale aj svetlo z ulice – či už klasické pouličné lampy alebo rôzne reklamné pútače. Aby ste ho minimalizovali, zaobstarajte si kvalitné zatemňovacie závesy alebo žalúzie. 
  2. Pred spaním „nesurfujte“, ani nesledujte televíziu. Aspoň hodinu pred plánovaným spánkom by ste si mali od týchto aktivít oddýchnuť. Venujte sa radšej čítaniu. 
  3. Zaobstarajte si kvalitný vankúš, paplón a matrac. V opačnom prípade riskujete nielen nepohodlie, ale tiež bolesti chrbta. Stavte tiež na príjemné a kvalitné posteľné oblečenie. Veľa urobia aj antialergické materiály, ktoré môžu prispieť k lepšiemu a pokojnejšiemu spánku.  

Pozrite si našu ponuku posteľnej bielizne.

Bez kvalitného spánku to jednoducho nejde. Ak sa dobre nevyspíte, negatívne to ovplyvní celý váš deň. A dlhodobá znížená kvalita spánku môže viesť až k zdravotným problémom. To iste nechcete riskovať! 
 
 
 
Zdroj:
https://www.tuck.com/light-and-sleep/

http://science.dennikn.sk/clanky-a-rozhovory/ziva-priroda-a-chemicke-vedy/lekarstvo/5455-pozor-na-modre-svetlo-pred-spanim

https://www.leprogres.fr/france-monde/2019/04/21/l-avenir-appartient-il-a-ceux-qui-se-levent-tot