Závesy verzus rolety. Čo si vyberiete?

Bytové textílie tvoria podstatnú časť vzhľadu interiéru. A to najmä na takej veľkej ploche, ako sú okná. Nejde tu však len o zútulnenie a skrášlenie. Podstatná je funkčnosť. Ak sa rozhodujete medzi roletami a žalúziami, možno vám pomôže menší prehľad plusov a mínusov oboch možností.

Závesy – výhody a nevýhody

Trendy, čo sa týka vzorov, farieb a materiálov, sa menia. No závesy sú v našich domácnostiach už od nepamäti. A to najmä preto, že dokonale dokážu splniť svoju funkciu. Aké sú ich hlavné výhody?

  • Tienenie. Je len na vás, aký typ závesu si vyberiete. Či zatemňovací blackout, ktorý neprepustí žiadne svetlo, zatemňovací dimout, ktorý zatemní asi na 70% alebo dekoračný záves.
  • Clonenie interiéru. Ak máte okná nízko a do ulice, možno oceníte aj túto funkciu.
  • Tepelno-izolačné vlastnosti. Ak ich zatiahnete, v zime dnu neprepustia chlad a v lete zas horúčavu. Pozor však, aby ste nimi v zime nezakryli radiátor a nebránili tak sálaniu tepla do miestnosti.
  • Skrášlenie. Vhodne zvolené závesy dodajú domácnosti atmosféru pohody, alebo aj luxusu. Opäť záleží na tom, aké závesy si zvolíte.
  • Obrovský výber. Dostupné sú závesy vo farbách a vzoroch, na aké si len pomyslíte.
  • Úžasné možnosti kombinácií. S ďalším bytovým textilom, nábytkom, doplnkami... s čímkoľvek!
  • Možnosť schovania nedostatkov. Záves môžete upevniť po bokoch okna na širšiu garnižu. Tak existuje možnosť ukrytia nedostatkov na stene, či v miestach spojov okna so stenou.
  • Jednoduchosť použitia. Ak sa vám už nebudú hodiť, jednoducho ich zložíte a vymeníte za iné. Žiadne vŕtanie, žiadna zbytočná práca. Stačí zvesiť a máte hotovo.

Prečítajte si: Pre atmosféru pohody... Aké závesy vybrať do spálne?


Majú závesy nevýhody? Ak sú väčších rozmerov, možno budete mať problém s ich praním. Stále je však možnosť využiť služby čistiarne.

Navyše, závesy predsa periete len párkrát ročne. Niekto môže za nevýhodu považovať to, že sa na nich usádza prach. Uznajte však, že ten sa v domácnosti zachytáva všade. Toto je možné vyriešiť jednoduchým zvesením a vytrasením závesu vonku.

Rolety – výhody a nevýhody

Ako sú na tom rolety? Aj tie plnia funkciu tienenia a ochrany. Rolety však dokážete len zatiahnuť alebo vytiahnuť. Nie je možnosť regulovať množstvo slnečného žiarenia ako je to u závesov, ktoré môžete zatiahnuť len na časť okna.

Aj výber látok a farebných prevedení je u roliet menší. Náročnejšie je tiež ich čistenie, keďže rolety nemôžete len tak zvesiť a hodiť do práčky. Inak je však manipulácia s nimi veľmi jednoduchá. Mimoriadne obľúbené sú v súčasnosti rolety „deň a noc“, kde možno zvoliť intenzitu tienenia.

Napriek tomu však za nás majú závesy omnoho viac pozitív a je tu aj viac možností výberu. Ktorému typu tienenia ste naklonení vy?

foto: flickr.com