Vždy sa informujte u svojho predajcu
Od predajcu by ste mali byť vždy informovaný o aký materiál ide a, ako sa o daný materiál starať. Je mnoho typov textily, napríklad tie, ktoré nie je možné prať doma alebo je zakázané ich žehliť. Aby sme sa v tom vyznali aj po dlhšej dobe slúžia nám k tomu, aj ošetrovacie symboly, ktoré sú väčšinou našite na materiály. Podľa nich vieme, ako správne postupovať.

Obe záclony aj závesy majú rôzne nároky na čistenie. Ide o dekorácie, ktorá robí domov domovom a vytvára príjemnú atmosféru počas celého dna, čiže je dôležité starať sa správne o tieto doplnky.

 

Starostlivosť  a čistenie závesov

  • Čistenie závesov
    Lokálne čistenie je veľmi dôležité. Je to čistenie, kedy sa odstraňujú malé škvrny a neperie sa celá dekorácia. Predĺži to vaším závesom životnosť. Najjednoduchším spôsobom, ako vyčistiť malé škvrny sú vlhčené obrúsky (záleží aj na značke, lebo niektoré môžu vytvoriť neželané škvrny, alebo machule), alebo vlhkú handričku s nejakým jemným prípravkom. Benzínový čistič je tiež veľmi účinný, čo sa týka malých škvŕn a je cenovo dostupný v každej drogérii.
  • Pranie závesov
    Väčšina dekoračných látok na závesy je vyrobená zo 100% polyesteru, preto je ich údržba veľmi nenáročná. Ak chcete aby vaše závesy, či už dekoračné, alebo zatemňovacie vydržali niekoľko rokov, alfou omegou je šetrné pranie, ktorého teplota by nikdy nemala presiahnuť 30, maximálne 40 stupňov. Dôležitým bodom je tiež množstvo otáčok pri žmýkaní. Tých by malo byť čo najmenej.
    Rada nadovšetko je však, že ak je váš záves hmotne ťažší než vaša práčka znesie, najlepšie riešenie je odniesť ho do čistiarne. Práčka s malou kapacitou Vám nemusí vyprať závesy dôkladne a je dosť pravdepodobné, že Vám ostanú špinavé fľaky na niektorých miestach. Závesy by ste mali vedieť oprať taktiež doma aj s háčikmi, ale vždy je dobre informovať sa u predajcu.
  • Sušenie a zavesenie závesov
    Ideálne je, ak záves zavesíte ešte vlhký, tak sa postupne vyrovná sám. Avšak ak je potrebné ešte ho vyžehliť, najlepší spôsob je naparovacia žehlička. Jednoducho s ňou prejdete po závese tam, kde je to najviac potrebné a nemusíte sa zbytočne naťahovať s celým závesom na žehliacej doske. Vždy si ale prečítajte ošetrovacie symboly alebo sa poraďte u predajcu či je materiál vhodný na žehlenie.

Starostlivosť  a čistenie záclon

  • Namáčanie
    Prvým krokom správneho prania záclon spočíva v ich namočení do studenej vody, do ktorej pokojne môžete pridať pomocníkov z kuchyne v podobe soli, sódy bikarbóny, alebo kypriaceho prášku do pečiva. Takto namočenú látku nechajte vo vedre, alebo vo vani najmenej hodinu, ale pokojne aj celú noc a následne ich vyplákajte. Studená voda sa používa z toho dôvodu, že práve tá zo záclon najlepšie dostane usadený prach a nečistotu. Vďaka studenej vode bude následne pranie jednoduché.
  • Čistenie záclon
    Lokálne čistenie je aj pri záclonách veľmi dôležité. Pri záclonách tiež odporúčame vlhčené obrúsky, alebo vlhkú handričku s jemnými prípravkami. Najlepší spôsob, ako vyčistiť škvrnu je opäť benzínový čistič.
  • Pranie záclon
    Pri praní záclon je veľmi dôležité aj to, ako ich vložíte do práčky. Do bubna ich preto vždy vkladajte zložené, vďaka čomu predídete ich nadmernému pokrčeniu, alebo prípadnému roztrhnutiu/poškodeniu. Ideálne je však vložiť záclonu do sieťky na pranie, ktorá je opäť cenovo dostupná v každej drogérii a je to aj skvelí pomocník pri každom praní, nie len pri záclonách.
    Bubon práčky nikdy nenapĺňajte až po okraj. Záclona by pritom nemala zabrať viac než polovicu bubna , preto ak máte viac záclon radšej to rozdeľte na dva prania a nesnažte sa záclony z celého domu vyprať naraz. Čo sa týka už samotného prania, voľte program na jemné prádlo, pričom ideálna je práve aj predpierka. Ako sme už spomínali, teplota by nikdy nemala prekročiť 40 stupňov Celzia a zvážiť by ste mali aj intenzitu žmýkania. Aj tu platí pravidlo, že menej je viac. Ideálnou voľbou je preto len krátky odstreďovací program s 300 až 400 otáčkami.
    • Sušenie a zavesenie záclon
    Pri záclonách je tiež ideálne, ak sú zavesené ešte kým sú vlhké. Naparovacia žehlička je veľký kamarát aj pri záclonách z toho istého dôvodu. Nezničí Vám materiál a nemusíte sa zbytočne naťahovať s celou záclonou na žehliacej doske. Vždy si ale prečítajte ošetrovacie symboly alebo sa poraďte u predajcu či je materiál vhodný na žehlenie.