Vedeli ste, že vďaka levanduli sa lepšie vyspíte?

Levanduľu určite poznáte ako ozdobu záhrady s príjemnou vôňou. Viete však, že má aj mnoho pozitívnych účinkov? Dokonca aj na psychiku. Okrem iného dokáže veľmi pozitívne vplývať aj na spánok. 

Ako levanduľa ovplyvňuje spánok? 

Levanduľu si dokážete bez problémov vypestovať aj vo vlastnej záhrade. Stačí odrezok alebo malá sadenička, ktorú zasadíte na slnečné miesto. Vyrásť môže až do výšky jedného metra.

A ako ju potom môžete využiť? Sušené kvety stačí pridať do kúpeľa, naplniť nimi vankúš alebo bavlnené vrecúško. Levanduľa má úžasnú silu, ktorá pomôže pri rôznych ťažkostiach: 

  • Zmierňuje bolesti hlavy a pomáha aj pri migréne
  • Pomôže pri dýchacích problémoch, chrípke alebo angíne
  • Je skvelá na regeneráciu pokožky
  • Má protizápalové účinky
  • Má čistiace vlastnosti, o čom hovorí aj jej pomenovanie – z latinského lavare – umývať sa
  • Uvoľňuje kŕče a žalúdočnú nervozitu
  • Je to silný utišujúci prostriedok – zmierňuje nervozitu, napätie a úzkosť

Prečítajte si: Klasický verzus pružinový vankúš. Ktorý si vybrať?


Levanduľa sa dokonca používa aj ako prírodná alternatíva liečiv proti nespavosti. A to práve vďaka jej pozitívnemu vplyvu na psychiku a utišujúcim vlastnostiam. Na tento účel sa používajú levanduľové vankúše na spanie, prípadne vrecúška, naplnené levanduľou, ktoré si môžete vložiť pod vankúš. 

Vedeli ste, že vďaka levanduli sa lepšie vyspíte?

Ako teda levanduľa vplýva na spánok? Z jej účinkov je to zrejmé. Príčinou nespavosti je často práve nadmerný stres a nervozita. Levanduľa vám pomôže upokojiť sa a lepšie zaspať. 

Máte radi levanduľu? Obklopte sa nielen jej vôňou, ale aj dekoráciami v štýle "Provence", vrátane tapiet s jej motívom.

Vyskúšajte levanduľový vankúš 

Ak sa vám nechce experimentovať, sadiť levanduľu a vyrábať domáce vrecúška s levanduľou, vyskúšať môžete hotové aj levanduľové vankúše.

O čo ide? Existuje viacero alternatív. Niektorí výrobcovia ponúkajú vankúše, ktoré sú plnené sušenou levanduľou. Pohodlnejšie sú však kvalitné vankúše z pamäťovej peny s povrchovou levanduľou úpravou.

Tieto vankúše majú mnoho pozitív. Povrchová úprava s levanduľou pomáha neutralizovať nečistoty a pachy. Samozrejme, významný je najmä upokojujúci účinok levandule a pozitívny vplyv na psychiku. Levanduľový vankúš vám pomôže zmierniť nervozitu a pokojnejšie zaspať. Krásna levanduľová vôňa je už len príjemným bonusom navyše.

foto: pixabay.com, pixabay.com