Typy zatemňovacích závesov. Poznáte ich?

Zatemňovacie závesy plnia v interiéri významnú funkciu. Tak, ako aj záclony a iné typy závesov, aj zatemňovacie závesy majú za úlohu interiér skrášliť. Navyše, musia zabrániť prenikaniu slnečných lúčov do interiéru.  

Zoznámte sa so zatemňovacími závesmi

Zatemňovacie závesy oceníte najmä vtedy, ak na okne nemáte žalúzie, rolety, prípadne vonkajšie žalúzie a rolety. Tieto závesy si môžete zatiahnuť a zabrániť tak prenikaniu slnečného svetla do miestnosti. To znamená, že si ich volíte najmä vtedy, ak potrebujete funkčné závesy, nie len na estetické účely.

Rozdiel oproti bežným závesom je v materiáloch, z ktorých sú zatemňovacie závesy ušité a tiež v spôsobe ich tkania. Látky sú nielenže nepriepustné, ale závesy sú navyše tvorené z viacerých vrstiev tak, aby cez ne svetlo nepreniklo.

Z akých typov závesov si môžete vybrať?

Aj pri zatemňovacích závesoch sa však môžete rozhodnúť, či si vyberiete závesy, ktoré stopercentne neprepúšťajú slnečné svetlo alebo také, ktoré predsa len trochu svetla do interiéru pustia. V závislosti od toho rozlišujeme:

Zatemňovacie závesy blackout

Sú stopercentne nepriehľadné a do interiéru nepustia žiadne slnečné svetlo. Sú tkané špeciálnou metódou, pričom medzi dve vrstvy závesovej látky sa pridáva čierne vlákno.

Aké sú ich výhody? Je to dokonalá náhrada žalúzií alebo roliet. Navyše, tieto závesy v zime zabránia úniku tepla cez okná. Sú teda aj vynikajúcou izoláciou. Použiť sa môžu nielen do domácností, ale napríklad aj vo firmách alebo rokovacích miestnostiach, kde sa používajú projektory. Nevýhodou môže byť to, že niektoré zatemňovacie závesy sú dekoratívne len z jednej strany.

Zatemňovacie závesy dim-out

Aj dim-out závesy sú zatemňovacie. Nie však na sto percent. Výrobcovia väčšinou udávajú, že zatemnia na 70 až 80 %. Ich výhodou je to, že sú dekoratívne z oboch strán. A na bežné zatemnenie určite postačia.


Na našom eshope nájdete skvelý výber zatemňovacích závesov: pozrieť ponuku


Dim-out alebo Black-out závesy?

Takže aké zatemňovacie závesy si vybrať? Dim-out alebo black-out? Záleží na tom, čo od nich očakávate. Ak napríklad pracujete na zmeny, často spíte cez deň a slnečné svetlo vás mimoriadne ruší, potom je dobré si priplatiť za naozaj kvalitné black-out zatemňovacie závesy. Vyriešiť sa dá aj to, že sú dekoratívne len z jednej strany. Stačí si vybrať látku, ktorou si ich necháte podšiť. Bude to síce drahšia záležitosť, ale takéto závesy vám vydržia naozaj veľmi dlho.

V prípade, že potrebujete závesy na zatemnenie pouličného nočného osvetlenia alebo na tienenie proti slnku počas dňa, dim-out závesy určite budú stačiť. Pre dokonalý efekt a perfektné tienenie si nechajte ušiť dim-out alebo black-out závesy na mieru. Verte, že budete spokojní!