To, že tretinu života prespíte, už určite viete. Preto si dajte záležať na tom, aby bola vaša posteľ dokonalým, príjemným a pohodovým miestom. Z veľkej časti to ovplyvňuje práve kvalita lôžkovín – posteľnej bielizne, vankúšov a paplónov. Máte svoj obľúbený vankúš alebo paplón, s ktorými sa vám spí vynikajúco? Tak sa o ne dobre starajte, aby si zachovali svoje vlastnosti a slúžili vám čo najdlhšie.

V čom spočíva starostlivosť o vankúše a paplóny?

Nie je to nič zložité. Nepotrebujete žiadne špeciálne pracie prostriedky alebo čistiace prípravky. O paplóny a vankúše sa starajte každý deň. Ako?

Pretrepať a vyvetrať!

Patríte k tým, ktorý stlanie postele považujú za stratu času a zbytočnosť? Chyba. Ustlaná posteľ vyzerá estetickejšie. A stlanie má určite pozitívny vplyv aj na vankúš, ale najmä paplón. Takže ako by to malo vyzerať? Po prebudení paplón a vankúš chyťte za rožky a pretrepte. Tak si náplň zachová svoj tvar. Nemali by ste ich však vysávať alebo trepať klasickým trepákom. Vhodné je otvoriť ráno okná v spálni, aby sa z miestnosti vytratila vlhkosť z nočného potenia a vydýchaný vzduch. Paplóny a vankúše tak ostanú svieže.

Paplón zložte na polovicu a nechajte ho na posteli. Používať perináky nie je najvhodnejšie. Ak do nich vložíte paplóny a vankúše vlhké od potu, mohli by zatuchnúť. Používate posteľnú prikrývku? Položte ju na posteľ až po vyvetraní vankúša a paplónu.

Pozrite si našu ponuku posteľnej bielizne.

Pravidelné správne pranie

Nestačí len vyvetrať. Aspoň raz ročne by ste mali vyprať paplón a raz za pol roka vankúš. Ako na to?

  • Čítajte etikety a perte podľa odporúčaní výrobcu.
  • Ak máte páperový vankúš a paplón, používajte jemný prací prostriedok, ideálne na vlnu.
  • Paplóny a vankúše z umelých vláken môžete prať s použitím bežného prostriedku.
  • Použite program „jemné pranie“. Paplóny a vankúše tak nezmenia tvar.
  • Ak výrobca povoľuje, sušte v sušičke. Pridajte však tenisové loptičky, aby paplón alebo vankúš nestratili tvar.
  • Ste alergik? Perte vankúš a paplón štvrťročne.

Kedy je nutná výmena vankúša a paplónu?

To, že vankúš a paplón už doslúžili, spoznáte jednoducho. Sú zažltnuté, zmenili tvar, sú ploché a neforemné. Určite vám neposkytujú pri spaní dostatočné pohodlie. Preto je čas na výmenu. Vankúš môžete meniť častejšie, je viac náchylný na ušpinenie. Ako často? Približne raz za dva roky. Paplón môžete vymeniť cca po piatich rokoch. Samozrejme, so správnou starostlivosťou vám môžu vydržať aj dlhšie.

Dobrý tip na záver. Chcete, aby vankúše a paplóny pekne voňali? Kvapnite na ne 1-2 kvapky éterického oleja levanduľa. Prečítajte si, ako vám pomôže levanduľa pri spánku.