Pre atmosféru pohody... Aké závesy vybrať do spálne?

Spálňa by mala byť miestom relaxu a pohody. Je to priestor, kde sa na príjemnú atmosféru kladie snáď najväčší dôraz. Veľkú úlohu v tom zohrávajú bytové textílie. Príjemné materiály a vhodne zvolené farby a vzory dokážu divy. To platí aj pre závesy. Ak si ich do spálne vyberiete správne, splnia nielen estetickú funkciu, ale poslúžia aj k lepšiemu spánku.

Kritériá pre výber závesov do spálne

Aby sa vám vyberalo jednoduchšie, zhrnuli sme pre vás kritériá, ktoré sú pri výbere závesov do spálne naozaj podstatné.

1. Účel a funkcia

Závesy si vyberáte v podstate z dvoch dôvodov. Buď ich chcete len ako estetický prvok alebo chcete, aby splnili aj svoju funkciu. A to zabránili slnečnému svetlu, aby prenikalo do miestnosti.

Ak napríklad pracujete v noci a cez deň sa potrebujete dobre vyspať, určite si zvoľte zatemňovacie závesy blackout. Tie sú zložené z dvoch vrstiev látky, pričom v strede je všité čierne vlákno. Takéto závesy do miestnosti nepustia absolútne žiadne svetlo a sú teda 100%ne zatemňovacie.


Prečítajte si: Typy zatemňovacích závesov. Poznáte ich?


Druhou možnosťou sú tzv. dimout závesy, ktoré sú síce zatemňovacie, ale len približne na 70%. Ak si však vyberáte závesy len ako dekoráciu, úplne vám postačia jednovrstvové, ktoré sú lacnejšie.

2. Dĺžka

Ak máte v spálni francúzske okno, závesy až po zem na ňom budú vyzerať dokonale. Vhodné sú aj do veľkých miestností, ktoré zútulnia. Avšak v prípade, že máte menšiu spálňu a pod oknom napríklad posteľ alebo iný nábytok, určite budú vhodnejšie krátke závesy.

3. Štýl a uchytenie

Štýl závesov by ste mali prispôsobiť celkovému štýlu miestnosti. Predsa nechcete, aby v spálni pôsobili ako päsť na oko! S tým súvisí aj spôsob uchytenia závesov. Napríklad do modernej spálne sa perfektne hodí skrytá koľajnička pod stropom. Ak je spálňa ladená vo vidieckom štýle, pekne tu vyniknú pútka na závesoch a vhodne zvolená tyč.

4. Farba

Je dôležité, aby farba v spálni navodzovala pokojnú atmosféru. Vyhnite sa teda výrazným farbám ako červená alebo oranžová. Siahajte skôr po pastelových odtieňoch, neutrálnych farbách a prírodných odtieňoch ako modrá, zelená a béžová. Pravdaže, farbu závesov prispôsobte ostatným textíliám v miestnosti tak, aby spolu pekne ladili. Ich farba nemusí byť rovnaká, no vzájomne by sa mali dopĺňať.

5. Vzor

Tu ide výhradne o váš vkus. Ak by sme vám však mali poradiť, vyberte si vzor, ktorý bude pekný aj po čase a nejde len o módny výstrelok. Jemné prúžky alebo geometrické tvary nič nepokazia.

Krásne sú aj jednofarebné závesy, ktoré ľahko zladíte s ostatnými textíliami. Pravdaže, konečný výber je len na vás a vašom vkuse. No ak si nebudete vedieť poradiť, pokojne sa na nás obráťte a s výberom dokonalých závesov do spálne vám pomôžeme.