Nie je bavlna ako bavlna! Ako si vybrať kvalitnú posteľnú bielizeň?

O tom, že človek prespí až tretinu života, určite viete. Tak prečo by ste toto množstvo času mali stráviť „v objatí“ nekvalitnej posteľnej bielizne, ktorá vás bude driapať, omínať a bude vám nepríjemná na dotyk? Doprajte si to najlepšie. Veď aj posteľná bielizeň vplýva na kvalitu spánku. My vám prezradíme, ako si vybrať najkvalitnejšiu posteľnú bielizeň, vďaka ktorej sa vám bude spať ako v bavlnke.

Rady pri výbere posteľnej bielizne

1. Základom je kvalitný materiál

To najdôležitejšie, čo si pri posteľnej bielizni treba všímať, je materiál, z ktorého je vyrobená. Ak zabudneme na umelé čínske materiály, ktoré pri dotyku pripomínajú plast, na výber máme z týchto materiálov:

  • Bavlna. 100%ná bavlna je kvalita, ktorá nikdy nesklame. Bavlnená posteľná bielizeň je príjemná na dotyk, dobre saje pot a je priedušná a mäkká.
  • Satén. Niečo pre milovníkov luxusu. Saténové posteľné obliečky sú veľmi jemné a príjemné na dotyk. Sú mierne chladivé a preto ideálne skôr na teplejšie obdobie. Avšak v zime vám pod nimi určite nebude chladno. Sú trvácne a kvalitné.
  • Damašek. Pri damaškových obliečkach vás poteší ich prepychový vzhľad a dlhá životnosť.
  • Flanel. Flanelová posteľná bielizeň je mäkká a hrejivá. Zamilujete si ju teda najmä v zimných mesiacoch. Vynikajúco tiež absorbuje pot.
  • Ľan. Perfektný výber pre alergikov. Ľanové obliečky sú antibakteriálne, odpudzujú plesne a eliminujú prejavy ekzémov. Sú veľmi pohodlné a trvácne.

2. Gramáž – rozhoduje o kvalite

Udáva sa v gramoch na m2. Kvalitná obliečka by mala mať gramáž minimálne 120 g/m2. Tie tenšie sa veľmi rýchlo zničia a opotrebujú.


Pozrite si našu ponuku posteľného oblečenia.


3. Zapínanie

V tomto prípade záleží len na vás, čomu dávate prednosť. Ak ste zástancom klasiky, zrejme zvolíte gombíky. Moderné je však v súčasnosti posteľné oblečenie so zapínaním na zips. Výhodou je, že ho veľmi rýchlo zapnete/odopnete.

4. Pozor na správne rozmery

Aj tá najkvalitnejšia posteľná bielizeň bude nepohodlná, ak nebude sedieť s veľkosťou vášho vankúša a paplónu. Ako si vybrať správnu veľkosť? Veľmi jednoducho. Odmerajte si paplón a vankúš a pri výbere bielizne sa riaďte týmito rozmermi. Pozor! Aj posteľná bielizeň pre deti má rôzne rozmery. Napríklad detská bielizeň do postieľky je omnoho menšia, ako bielizeň pre staršie deti.

5. Dizajn

Tu záleží len na vašom vkuse. Módnym trendom sú však posteľné obliečky pre deti s motívom rozprávkových hrdinov. Vo svete dospelých je zas populárny tzv. škandinávsky/severský štýl. Ani romantická kvetinová potlač snáď nikdy nevyjde z módy. A obľúbené sú aj sezónne – vianočné, či veľkonočné obliečky.

Na záver vám ešte poradíme, aby ste sa pri údržbe posteľnej bielizne, teda pri jej praní a žehlení, vždy riadili informáciami na štítku. Predídete tak poškodeniu a predĺžite jej životnosť.