Nadmerné potenie počas spánku. Čo s tým?

Tiež sa občas prebudíte úplne mokrý? Potenie je úplne normálne. No ak sa každú noc prebudíte doslova zaliaty potom, niekde je problém. Skúste odhaliť príčiny nadmerného potenia a hľadať možné riešenie.

Čo môže spôsobovať nočné potenie?

Ak vás trápi potenie v spánku už dlhú dobu, nemali by ste odkladať návštevu lekára. Urobí vám vyšetrenia, ktoré by mohli odhaliť závažnejšie príčiny. O aké ťažkosti sa môže jednať?

  • Hormonálne zmeny. Nadmerne sa potia napríklad ženy v menopauze.
  • Užívanie liekov. Potenie v spánku môžu spôsobovať antidepresíva, kortikoidy alebo hormonálne lieky.
  • Nevhodná strava. Nadmerne slané, mastné alebo vyprážané jedlá by ste určite nemali jesť pred spaním. Okrem toho, že sú nezdravé, môžu spôsobiť zvýšené potenie.
  • Zlá životospráva. Trpíte nadváhou? Aj obezita má vplyv na potenie. Veď predsa tuk zahrieva!
  • Psychyka. Ovplyvňuje nás viac, ako si možno myslíme. A môže spôsobiť aj nadmerné potenie. Pred spaním sa teda skúste upokojiť. Pomôže bylinkový čaj, vonná sviečka či upokojujúci éterický olej.
  • Závažné ochorenie. Ako sme spomenuli, môže ísť aj o príznak vážnejšieho ochorenia, napríklad štítnej žľazy, srdca, zápalu v tele, či dokonca nádorového ochorenia. Ak teda potenie počas spánku neprestáva, navštívte lekára!

Prečítajte si: Zle spíte? Možno je za tým modré svetlo!

Bežné je tiež nadmerné potenie v spánku u detí. Spravidla sa však nejedná o žiadny vážny problém. Deti majú väčšinou o čosi vyššiu telesnú teplotu ako dospelí. Ak sa k tomu pridá nadmerná aktivita pred spaním, nevetraná miestnosť, či príliš hrubá prikrývka, niet divu, že sa dieťa potí.

Aká je najbežnejšia príčina nadmerného potenia v spánku?

Potenie počas spánku najčastejšie spôsobuje nevhodné prostredie a zlý výber lôžkovín:

  1. Prekúrená nevetraná miestnosť. Najmä v zimných mesiacoch máme tendenciu zvyšovať teplotu v spálni. Ideálna teplota na spanie je cca 19 stupňov. Určite nie viac ako 24! Pred spaním si miestnosť vyvetrajte.
  2. Nevhodný matrac. Umelý a nepriedušný matrac môže byť takisto príčinou potenia. Vyberte si priedušný matrac, ktorý dobre odvádza pot. Ideálne z prírodných materiálov. Pri silnom potení nezabudnite použiť chránič matraca.
  3. Syntetické obliečky. Sú absolútne nevhodné. Stavte radšej na materiály ako sú bavlna, damašek, či chladivý bavlnený satén. Sú omnoho príjemnejšie na dotyk ako lacné umelé materiály. Dobre odvádzajú pot a sú priedušné.
  4. Hrubý paplón alebo prikrývka. Časy, keď sme spávali pod obrovskými „duchnami“, sú už preč. V lete vymeňte hrubé periny za letné paplóny. V zime sú zas vynikajúce thermo paplóny, ktoré krásne zahrejú, no sú vzdušné a ľahké.

Ak ste teda vylúčili zdravotné problémy, dobrým výberom lôžkovín môžete potenie v spánku minimalizovať.