Chcete mať snehobiele záclony? Poradíme vám, ako ich prať!

Aj tá najkvalitnejšia a najbelšia záclona získa po určitom čase mierne šedivý alebo žltkastý odtieň. V domácnosti sa varí, na záclony dopadá prach, ale aj nečistoty z exteriéru. To ale neznamená, že zažltnuté záclony musíte vyhodiť. Dodajte im opäť belosť s pomocou našich rád.

V práčke alebo ručne?

Pýtate sa, ako prať biele záclony? A či je bezpečné dávať ich do práčky? Áno, biele záclony môžete pokojne prať aj v práčke. Treba však vedieť, ako na to. Prinášame vám tipy, ako prať záclony v práčke, aby ste ich nepoškodili:

  • Do práčky vždy dávajte len záclony rovnakej farby. K bielym nepridávajte žiadne iné!
  • Záclony vkladajte do práčky pekne zložené. Nikdy nie dokrkvané alebo stočené do gule.
  • Ak je záclona veľmi jemná, použite sieťku na pranie.
  • Perte záclonu len na 30°C.
  • Nepoužívajte program žmýkanie, ale iba odstredenie na maximálne 400 otáčok.
  • Používajte program na jemné textílie, prípadne program „ručné pranie“, vrátane predprania.
  • Používajte pracie prostriedky, ktoré sú určené na jemné tkaniny.
  • Záclony nesušte v sušičke.

Na našom eshope nájdete skvelý výber záclon: pozrieť ponuku


Môže sa však stať, že po vypraní v práčke budú biele záclony stále zažltnuté a šedivé. Na zažratú špinu budete musieť použiť aj ďalšie tipy a triky. Niektoré z nich používali už naše staré mamy. A stopercentne fungujú! Takže ako vybieliť záclony?

Pred praním záclony namočte

Ak chcete mať naozaj snehobiele záclony, pred praním v práčke sa odporúča ich namočiť. Nie však len do čistej vody. Aké domáce recepty sa oplatí vyskúšať?

Jedlá sóda alebo prášok do pečiva

Biele záclony ponorte do roztoku jedlej sódy alebo prášku do pečiva a vody. Použite približne štyri balíky prášku alebo rovnaké množstvo sódy bikarbóny na jednu záclonu. Vložte ju do vane, nasypte prášok a dopustite vodu tak, aby bola celá záclona pod hladinou. Nechajte ju namočenú približne hodinu. Jedlú sódu môžete pridať aj priamo do práčky.

Kuchynská soľ

Pri bielení záclon kuchynskou soľou postupujte rovnako, ako pri použití sódy. Zmení sa len pomer. Použite lyžicu soli na tri litre vody. Namáčanie záclon v tomto roztoku môže trvať dlhšie, pokojne aj tri hodiny.

Biely ocot

Pol šálky bieleho octu pridajte priamo do práčky k záclonám.

Či už sa chystáte svoje biele záclony prať ručne alebo v práčke, pred praním ich najprv vytraste od prachu a nečistôt. Po vypraní v práčke ich hneď vytiahnite, aby sa nedokrčili. Ak sa jedná o hladké voály a organzy, môžete ich prežehliť na nízkej teplote. Krešované záclony nežehlite. Rovno ich vyveste a nechajte uschnúť na okne.

Veríme, že aj vďaka týmto tipom sa z bielych záclon od nás budete tešiť skutočne dlho a budú dokonale zdobiť váš domov.