Ako vybrať veľkosť obliečok? Jednoduchý návod.

Potrebujete nové posteľné obliečky? Ak ste ich už dlhšie nekupovali, prípadne máte nový vankúš a paplón, môže sa stať, že nebudete vedieť vybrať správny rozmer obliečok. Ako na to? 

Najprv odmerajte vankúš a paplón

Najjednoduchšie to urobíte s použitím krajčírskeho metra. Odmerajte si teda šírku a dĺžku vankúša a prikrývky. Rozmery, ktoré získate, sú často totožné s dostupnými rozmermi obliečok. To znamená, že ak nameriate klasickú veľkosť vankúša 70x90 cm, určite dostanete kúpiť obliečky na vankúš v tomto rozmere. Samozrejme, ak máte vankúš netradičných rozmerov, toto pravidlo neplatí. 

Môže sa tiež stať, že posteľné obliečky budú približne o 5 cm väčšie ako vami namerané rozmery vankúša a paplóna. To však vôbec neprekáža. Budú sa vám jednoduchšie vymieňať. 

Prečítajte si: Ako prať vankúše, aby ste ich nepoškodili?

Aké sú najbežnejšie rozmery obliečok? 

Aby ste sa na začiatok dokázali zorientovať, zoznámte sa s tými najbežnejšími rozmermi obliečok. Tieto určite dostanete kúpiť takmer všade. Samozrejme, aj u nás! 

  1. Detské obliečky do postieľky: vankúš 40x40, 40x60 cm alebo 50x70 cm, paplón 90x120-140 cm. Rozmery sa líšia v závislosti od výrobcu.
  2. Obliečky pre väčšie deti: vankúš 70x80-90 cm, paplón 140x200 cm.
  3. Klasické obliečky na posteľ pre dospelých: vankúš 70x80-90 cm, paplón 140x200 cm.
  4. Predĺžené obliečky pre dospelých: vankúš 70x80-90 cm, paplón 140x220 cm.
  5. Dvojité obliečky/na dvojlôžko: vankúš 70x80-90 cm, paplón 200x220 cm. 

Ako sme už spomenuli, tieto rozmery platia v prípade, ak máte bežne dostupné vankúše a prikrývky typických rozmerov. Ak však máte napríklad anatomický vankúš, ten môže mať iné rozmery oproti klasickému. V tom prípade bude možno potrebné nechať si obliečky na vankúš ušiť, prípadne upraviť. 

Čo si ešte všímať pri nákupe obliečok? 

Vybrali ste si vhodný rozmer a obľúbený dizajn? V tom prípade si môžete všimnúť ešte spôsob zapínania obliečky. Existuje viacero možností.

Buď sa obliečky zapínajú zipsom, gombíkmi alebo majú takzvaný vreckový „hotelový“ uzáver, kedy stačí obliečku navliecť a na konci sa jedna strana natiahne cez druhú. Navliecť takúto obliečku je skutočne jednoduché.

Napokon nezabudnite aj na materiál. Veď obliečky musia byť najmä pohodlné! U nás máte široké možnosti výberu – od bavlny, cez satén a damašek, až po flanel. 

Takže ako vybrať veľkosť obliečok? Je to veľmi jednoduché. Odmerajte vankúš a prikrývku a vyberte si u nás posteľné obliečky, ktoré sa vám najviac páčia. Potom skontrolujte ich rozmer aby ste sa uistili, že sa vám hodí. Keďže však ponúkame obliečky na posteľ rôznych veľkostí, sme si istí, že si u nás tie svoje nájdete. Máme aj obliečky na dvojlôžko, či pre detičky. Tak smelo vyberajte!