Ako si vybrať ideálnu plachtu na posteľ?

Posteľná plachta má niekoľko funkcií. Nielenže chráni matrac pred ušpinením, ale prispieva tiež k pohodlnejšiemu spánku. Vďaka správne vybranej plachte sa vám bude spať omnoho lepšie! Viete, ako si vybrať?

Kritériá výberu posteľnej plachty

Kým v minulosti existoval v podstate len jeden druh klasickej plachty na posteľ, dnes máme na výber. A to z rôznych dizajnov, materiálov, kvalít a cenových kategórií plachiet. Ktorá plachta na posteľ bude vyhovovať vám? Pred jej kúpou si „posvieťte" najmä na: 

Pozrite si našu ponuku posteľných plachiet.

1. Materiál

Z akých najbežnejších materiálov máte na výber?

  • Bavlnené plachty. V obľube jednoznačne vedú. A to vďaka nízkej cene, pevnosti, jemnosti a schopnosti sať vlhkosť.
  • Froté plachty. Sú kvalitné, odolné a príjemné na dotyk. Vďaka ich hrejivosti sú obľúbené najmä v zimných mesiacoch.
  • Saténové plachty. Jemné, hebké a luxusné saténové plachty si určite zamilujete. Nie sú veľmi elastické, ale zato pevné a kvalitné.
  • Damaškové plachty. Veľmi kvalitné, trvácne a príjemné na dotyk.

2. Rozmery

Aby ste zistili potrebný rozmer posteľnej plachty, musíte poznať rozmery matraca. A to nielen šírku a dĺžku, ale aj jeho hrúbku (výšku), aby sa vám plachta nezvliekala z matraca a bola pod ním dostatočne pevne uchytená.

Ako si vybrať ideálnu plachtu na posteľ?

3. Typ plachty

Aj keď sú klasické pevné plachty už menej využívané, niekto na nich nedá dopustiť. Obľúbené sú najmä vďaka tomu, že sú mimoriadne trvácne a pevné. Vybrať si ich môžete z rôznych materiálov – či už pevné damaškové, ľanové alebo bavlnené plachty.

Opakom pevnej plachty je takzvaná napínacia plachta, prípadne Jersey plachta. V prípade Jersey ide o typ úpletu, kedy je látka tkaná z malých zrnitých očiek. Vďaka tomu sú takéto plachty mimoriadne elastické a príjemné na dotyk. Napínacia plachta je takisto elastická a na koncoch opatrená gumičkou. Vďaka tomu sa doslova napne na matrac a dokonale uchytí.


Prečítajte si: Nie je bavlna ako bavlna! Ako si vybrať kvalitnú posteľnú bielizeň?


Obľúbenou novinkou sú tzv. superstretch plachty. Sú takisto napínacie a mimoriadne elastické. Ich výhodou je nekrčivosť, vysoká odolnosť a povrch príjemný na dotyk.

4. Účel

Pýtate sa, aký účel môže mať posteľná plachta? Napríklad chrániť matrac pred premočením. Na to slúžia nepremokavé plachty. Zo spodnej strany majú nepremokavý film, ktorý zabráni preniknutiu tekutiny na matrac. Využijete ich napríklad na detské postele, prípadne na lôžka ľudí, ktorí trpia inkontinenciou.

5. Dizajn

V neposlednom rade iste hľadíte aj na dizajn plachty. Najčastejšie sú posteľné plachty bez vzorov a v rôznych farebných prevedeniach. Farbu je ideálne ladiť k obliečkam, či interiéru spálne. Platí však, že svetlejšie farby sa skôr ušpinia. Na tom však zrejme pri posteľných plachtách až tak nezáleží. Iste ich aj vy pravidelne vymieňate.

foto: pixabay.com, pixabay.com