Ako si vybrať dokonalú záclonu do obývačky?

Obývacia izba je centrom domácnosti. Je to miesto, kde trávime veľa času s rodinou, prijímame tu návštevy. Preto by mala pôsobiť reprezentatívnym dojmom. No zároveň sa v obývačke musíte cítiť príjemne. To dosiahnete voľbou vhodnej záclony.

Prečo mať v obývačke záclony

Kladiete si túto otázku? Odpoveď je jednoduchá. Bez záclon pôsobí okno naho, chladne a neesteticky. Okrem toho majú záclony viacero užitočných funkcií ako mierne tienenie, ale aj ochrana pred nežiaducimi pohľadmi zvonku.

Rátajte však s tým, že po zotmení sa za záclonou neschováte. Ak rozsvietite svetlo, bude vás vidno. Preto na tienenie použite aj závesy. Navyše, záclony sú perfektným doplnkom interiéru. Pri správnom výbere dotvoria celkovú atmosféru a priestor skrášlia.


Na našom eshope nájdete skvelý výber záclon: pozrieť ponuku


Tipy na výber záclony do obývačky

Než sa pustíte do výberu, zamyslite sa, aký je charakter interiéru. Preferujete moderný štýl? V tom prípade si zvolíte moderné záclony. Alebo ste skôr za vidiecky štýl? Potom vás potešia tradičné biele záclony (prečítajte si, ako prať biele záclony). Keď máte v type interiéru jasno, môžete ísť na samotný výber záclon.

  1. Materiál. Je dôležitý z estetického, aj z praktického hľadiska. Do honosného interiéru sa hodia luxusné záclony z brokátu alebo hodvábu. Ak máte radi skôr striedmejší štýl, záclony do obývačky si vyberte z bavlny alebo syntetických materiálov.
  2. Farby. Tradičné biele záclony v každej izbe sú už minulosťou. Farbu záclony dolaďte k farbám, ktoré dominujú interiéru. Farebné záclony do obývačky voľte v závislosti od farby sedacej súpravy, stien, nábytku alebo najvýraznejších doplnkov.
  3. Správne rozmery. Aby záclona pôsobila vzdušne a na okne vyzerala pekne, musíte ju nariasiť. Preto musí mať na šírku aspoň dvojnásobok šírky okna. Ideálne však až 2,5 alebo 3 násobok. Nezabudnite na bočné presahy. To znamená, že záclona nemá zakrývať iba samotné okno, ale aj stenu po stranách. Pokiaľ ide o dĺžku, v súčasnosti sú moderné záclony, ktoré siahajú až po zem. Ak sa ale rozhodnete pre kratšie, mali by siahať cca 1 cm nad parapet.
  4. Spôsob použitia. Nebude záclona na francúzskom okne, cez ktoré budete prechádzať na terasu? Ak áno, určite nevoľte príliš jemný materiál. Takisto myslite na to, že záclona by mala byť rozdelená na šírku, teda nie v jednom kuse, aby sa dala jednoducho odhrnúť.
  5. Dokonalý efekt. Úzke okno rozšíria bočné presahy alebo moderné záclony s vodorovným vzorom. Ak túžite miestnosť presvetliť, záclony by mali byť jemné a bez veľkých vzorov. A ak je okno príliš malé, na výšku ho pomôžu zväčšiť zvislé vzory na záclone.

Výber správnej záclony je hotová malá veda. Ale verte, že za výsledný efekt to naozaj stojí. Ak si neviete poradiť, neváhajte sa na nás obrátiť.

foto: flickr.com