Ako prať vankúše, aby ste ich nepoškodili?

Posteľné obliečky určite periete a prezliekate minimálne raz za dva týždne. Viete však, že z času na čas by ste mali vyprať aj vankúše? Aj tie sú po čase plné prachu, potu, či zvyškov kozmetiky z vašej tváre. Vankúš však nestačí jednoducho hodiť do práčky. Ako prať vankúše, aby ste ich nezničili?

Základné zásady pri praní vankúšov

Či už budete prať vankúše v práčke alebo ručne, mali by ste pri ich čistení dodržiavať niekoľko základných zásad:

 • Vždy sa riaďte údajmi na etikete vankúša a dodržujte odporúčania výrobcu!
 • Ak vankúš periete v práčke, vždy len samotný. Teda bez ďalšej bielizne, ktorá by ho mohla napríklad zafarbiť.
 • Vankúš vždy prepláchnite tak, aby v ňom nezostal prací prostriedok.
 • Po praní je nutné vankúš dokonale vysušiť. Do sušičky dávajte vankúš len vtedy, ak to výrobca povoľuje.
 • Ak sušíte vankúše na vzduchu, nevystavujte ich priamemu slnečnému žiareniu.
 • Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky.
 • Vankúše sa odporúča prať dvakrát ročne.

Prečítajte si: Klasický verzus pružinový vankúš. Ktorý si vybrať?

Záleží od typu vankúša

Je veľký rozdiel v tom, či periete dekoračné vankúše, teda len ich výplň alebo klasické veľké vankúše na spanie. Spôsob prania a čistenia vankúšov závisí od toho, aká je ich výplň a z akého materiálu sú vyrobené. Takže ktoré vankúše môžete prať v práčke a ktorým by to naopak, mohlo uškodiť?

 1. Anatomické vankúše. Pomáhajú udržiavať krk a chrbticu v správnej polohe a zmierňujú bolesti chrbta. A to aj vďaka pružinám, ktoré tvoria ich výplň. Takéto anatomické vankúše určite nesmiete prať v práčke. Mohli by ste ich poškodiť. Niektoré pružinové anatomické vankúše majú poťah, ktorý sa dá vyzliecť. Môžete ho teda oprať samostatne. Ak sa poťah vyzliecť nedá, vankúš čistite len povrchovo, odstránením škvŕn, a to použitím vlhkej handričky.
 2. Vankúše z pamäťovej peny. Tie takisto nepatria do práčky, ani do sušičky. Pena by sa mohla deformovať alebo až rozpadnúť. Perte ich ručne. Vložte vankúš do vane s vodou a malým množstvom pracieho prostriedku, ideálne tekutého. Po opraní vankúš poriadne prepláchnite a zbavte zvyškov pracieho prostriedku. Sušte ho vo vodorovnej polohe, nikdy nie zavesený! Mohol by sa deformovať.
 3. Vankúše s obsahom dutých vlákien. Veľmi jednoducho sa udržiavajú. Pokojne ich perte v práčke. Ale ako prať vankúše v práčke správne? Aj tu sa dá všeličo pokaziť. Neprežeňte to s pracím prostriedkom, postačuje malé množstvo. Prať môžete aj na 60°C, ale zvoľte program „jemné alebo ručné pranie“. Žmýkajte maximálne minútu. Sušiť môžete v sušičke.
 4. Perové vankúše. Taktiež ich môžete prať, avšak len na nízkej teplote 30°C Zvoľte program na jemnú bielizeň s nízkymi otáčkami, max. 600. Sušiť môžete v sušičke.

Pozrite si ponuku našich vankúšov.

Vďaka správnej starostlivosti vám kvalitný vankúš poslúži dlhé roky.