Máte pocit, že namiesto utierania jemným a voňavým uterákom drhnete svoje telo šmirgľom? Aj pri pravidelnom praní môžu byť uteráky tvrdé a zatuchnuté. Ak strácajú saciu schopnosť, vyzerajú zašlo a strácajú svoj tvar, mali by ste zbystriť pozornosť. Ako tomu predísť? Stačí vedieť, ako sa o uteráky správne starať.

Pred prvým použitím

Uterák prichádza do priameho styku s pokožkou. Preto ho pred prvým použitím vyperte. Z uteráka tak uvoľníte voľné vlákna a odstránite zvyšky chemických pracích prostriedkov a zmäkčovadiel, ktoré sa do nich pridávajú pri výrobe. Tak predídete podráždeniu pokožky. Ak sa vám zdá, že nejaké nitky z okrajov uteráka predsa len trčia, nevyťahujte ich. Mohli by ste uterák poškodiť. Radšej ich pri okraji uteráka zastrihnite nožnicami.

Pozrite si ponuku našich uterákov a osušiek.

Zásady správneho prania uterákov

  1. Periete bežne uteráky tak, že ich proste hodíte do práčky, pridáte prací prostriedok a zvolíte bežný program? Práve to môže byť dôvodom, že nie sú hebké, voňavé a príjemné na telo. Skúste sa pri praní držať týchto zásad.
  2. Podľa farieb. Ako pri inej bielizni, aj uteráky a utierky pred praním farebne roztrieďte. Predídete nechcenému zafarbeniu a šedému nádychu u bielych uterákov.
  3. Pozor na množstvo. Ak bubon práčky preplníte uterákmi, môžete ju poškodiť. Nasajú totiž obrovské množstvo vody a budú veľmi ťažké. Navyše, nevyperú sa dobre.
  4. Vhodná teplota. Máte tendenciu prať uteráky na 900? Nemusíte. Už nižšia teplota, 600, zničí baktérie. Samozrejme, ak sú mimoriadne špinavé alebo sa v domácnosti vyskytne plesňové ochorenie, zvoľte vysokú teplotu. Inak odporúčame nižšiu, aby ste uteráky nezničili. Špeciálne ak máte bambusové uteráky. Tie perte na 400.
  5. Prací program? Pri froté uterákoch môžete zvoliť bežný program na farebnú bielizeň. Povolené sú aj vyššie otáčky – 1400 alebo až 1600 za minútu.

Prací prostriedok a aviváž

Výber prostriedku je na vás. Vhodné je však použiť gélový prostriedok na biele a farebné prádlo, podľa farby uterákov.

Prečítajte si: Ako prať vankúše, aby ste ich nepoškodili?

A čo aviváž? Radšej ju vynechajte. Môže znížiť saciu schopnosť uterákov, keďže obaľuje vlákna zmäkčujúcim filmom. Rovnako to nepreháňajte ani s pracím prostriedkom. Ak ho použijete priveľa, môže ostať „zažratý“ v uterákoch a spôsobiť ich tvrdosť.

Uteráky perte aspoň raz týždenne. Sú totiž živnou pôdou pre baktérie. Pokiaľ ide o sušenie, sušička je pre ne ideálna. Budú mäkšie a hebkejšie. Neodporúča sa sušenie na radiátore, aby uterák nestvrdol.

To isté platí pre žehlenie. Je nevhodné, pretože by mohol uterák stratiť saciu schopnosť. Ak máte pocit, že sú uteráky a utierky zatuchnuté, operte ich so šálkou octu a potom opakovane v čistej vode. Vrátite im sviežosť.