7 tipov pre dobrý spánok. Ako sa lepšie vyspať?

Viete, že problémami so spánkom trpí nielen mnoho dospelých, ale dokonca aj detí a tínedžerov? Spánok je pre človeka veľmi dôležitý. Podľa viacerých výskumov* je unavený človek depresívnejší, agresívnejší, má problémy s pamäťou, je menej odolný voči stresovým situáciám. A pritom často stačí tak málo, aby sa spánok upravil.

Ak máte so spánkom problémy aj vy, vyskúšajte zmeniť niektoré zo svojich návykov. Čo vám pomôže zlepšiť spánok Vplyv na to, či sa dobre vyspíme, má nielen priestor, kde odpočívame, ale aj to, čo robíme počas celého dňa. Preto skúste zapracovať na nasledujúcich faktoroch, ktoré vám môžu pomôcť ku kvalitnejšiemu spánku.

1. Pozor na to, čo jete

Pred spaním by ste sa mali vyhnúť najmä sladkostiam. Tie vás nabijú rýchlou energiou a zabránia vám zaspať. To isté platí pre sladené nápoje. Vhodné nie sú ani ťažké jedlá, ktoré môžu zhoršiť trávenie a spôsobiť ťažké sny.

2. Dopĺňajte vitamíny a minerály

Spánok môže kaziť aj nedostatok horčíka a vitamínu B6, ktorý má vplyv na produkciu spánkového hormónu melatonínu. Pravidelne ich preto dopĺňajte v strave (zrná, tmavá listová zelenina) alebo v podobe výživových doplnkov.

3. Nastavte si správny pitný režim

Ak budete tesne pred spaním viac piť, je pravdepodobné, že sa prebudíte kvôli potrebe močenia. Väčšinu tekutín by ste mali prijať v dopoludňajších hodinách a tesne pred spaním netreba piť vôbec.

4. Pre pokojný spánok potrebujete úplnú tmu

Nemali by vás rušiť svetlá z ulice. Dokonalú tmu vám zabezpečia takzvané black out závesy. Ide o zatemňovacie závesy, ktoré sú absolútne nepriehľadné a do interiéru tak nepustia ani slnečné, ani umelé svetlo.


Prečítajte si: Typy zatemňovacích závesov. Poznáte ich?


5. Odstráňte z miestnosti elektroniku

A to nielen kvôli umelému svetlu. Ak máte pri posteli vždy smartfón, máte tendenciu ho neustále kontrolovať. O tom, že jeho zvuky vás pri spánku rušia (ak nevypnete zvonenie), netreba hovoriť.

6. Vytvorte si dokonalé pohodlie

Aby sa vám dobre spalo, musíte sa cítiť pohodlne. Preto si vždy vyberajte kvalitné obliečky, ktoré vám budú príjemné na dotyk. To isté platí aj pre paplón a vankúš. Vhodné je tiež meniť paplón a vankúš v zimnom a letnom období. Tak vám pri spaní nebude príliš horúco, respektíve zima. Pre pohodlný spánok by teplota v miestnosti nemala presiahnuť 22°C.

7. Choďte spať v rovnakom čase

Dokonca aj cez víkend. Vytvoríte si tak spánkový návyk, telo si zvykne a zaspávanie bude ľahšie.

Je preukázané, že kvalitný spánok má vplyv na fyzické a psychické zdravie a dokonca aj na krásu. Ak vám k nemu môže pomôcť taká drobnosť, ako kvalitný vankúš, matrac, či posteľné oblečenie, prečo si ich hneď nezaobstarať?

* https://www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181127111101.htm

* https://www.researchgate.net/publication/221806004_Poor_sleep_as_a_potential_causal_factor_in_aggression_and_violence