15 tipov, ako využiť staré posteľné oblečenie

Chcete sa správať ekologickejšie a znížiť množstvo odpadu v domácnosti? Môžete! Aj vďaka našim zaujímavým tipom na využitie starých posteľných obliečok.

1. Handričky. Nastrihajte si posteľné oblečenie na malé kúsky a používajte ako prachovku, na utieranie mlák od zablatených topánok, na rozliate tekutiny alebo čokoľvek iné.

2. Pri maľovaní. S väčšími posteľnými obliečkami dokonale prekryjete nábytok a podlahu, aby sa vám nezašpinili pri maľovaní stien.

3. Servírovacie obrúsky a kuchynské utierky. Ak máte opotrebovanú posteľnú bielizeň, ktorá sa vám veľmi páči, vyrobte si z nej servírovacie obrúsky na stôl alebo klasické kuchynské utierky. Stačí vystrihnúť vhodný rozmer a obšiť. Na tento účel sa vynikajúco hodia bavlnené obliečky, ktoré dobre sajú vodu.

4. Závesy a iný bytový textil. Potrebovať budete viac obliečok v rôznych vzoroch, z ktorých si jednoducho vyrobíte tzv. patchwork bytový textil. Nastrihajte ich na menšie kúsky a potom zošite. Krásny dizajnový vankúš alebo záves je na svete.

5. Pikniková deka. Chystáte sa dať si občerstvenie v prírode? Vezmite so sebou použité posteľné oblečenie, na ktoré sa môžete pohodlne usadiť alebo rozložiť piknikový kôš.

6. Deťom pre zábavu. Z plachiet a paplónov môžete deťom vyrobiť stan alebo ušiť veselý karnevalový kostým podľa vašej fantázie.

7. Zástera. Stačí, ak do plachty alebo paplónovej obliečky vystrihnete dieru na hlavu. A máte šikovnú zásteru, ktorú využijete pri varení a práci v záhrade.

8. Ochrana odevov v skrini. Podobne ako zásteru vyrobíte aj ochranu na uskladnenie odevov – napríklad kabátov, oblekov a spoločenských šiat. Stačí na kratšej strane paplónovej obliečky vystrihnúť dieru, ktorou navlečiete obliečku na vešiak s odevom. Ochráni pred prachom a ušpinením.

9. Pre domácich miláčikov. Posteľné obliečky, ktoré už nepoužívate, poslúžia ako výstelka búdy alebo pelechu vášho domáceho zvieratka. Z nastrihaných pásov tiež môžete upliesť hračku pre zvieratko.

10. Nákupná taška. Postačí minimum zručnosti a dokážete si vyrobiť opakovane použiteľnú nákupnú tašku. Postup výroby nájdete na webe.

11. Na ochranu rastlín. Kazí sa počasie a vy ste už vysadili rastlinky do záhrady? Na noc ich prekryte ľahkými posteľnými plachtami a ochránite ich pred mrazmi.

12. SOS plachta do auta. Nikdy neviete, kedy sa hodí. Ak budete musieť vymeniť pneumatiku alebo utrieť škvrnu od oleja, takáto plachta sa vám určite zíde.

13. Box na drobnosti. Na jeho výrobu vám postačí obyčajná kartónová škatuľa, ktorú obalíte posteľnou obliečkou s pekným vzorom. Získate tak úložný priestor a zároveň pekný doplnok.

14. Kúpeľňová predložka. Ak nastriháte obliečky na dlhé pásy, pletením si môžete vyrobiť pekný koberček do kúpeľne alebo WC. Jednoduchý návod nájdete na internete.

15. Darujte ich. Napríklad do miestneho útulku pre zvieratká, kde ich určite využijú.

Veríme, že rokmi opotrebované posteľné obliečky už nikdy nevyhodíte. Ktorý nápad sa vám pozdáva najviac?

foto: pixabay.com