10 dôvodov, prečo používať chránič na matrace

Kvalitný matrac na posteľ je záležitosťou aj niekoľkých stoviek eur. Priveľmi drahý na to, aby ste ho zničili a ušpinili po pár použitiach. Ak milujete raňajky v posteli alebo máte v domácnosti malé dieťa, chránič matraca je pre vás bezpodmienečne nutný.

No využijete ho aj v prípade, ak v posteli nejedávate a ste si stopercentne istí hygienou vo vašej domácnosti. Prečo je chránič matraca dôležitý a prečo by ste ho mali používať?

Ochráni matrac od rôznych nečistôt

Už sme spomenuli malé deti a raňajky v posteli, ako potenciálne riziká pre čistotu vášho matraca. To však zďaleka nie je všetko. Matracom dávajú zabrať aj domáce zvieratá, ľudia, ktorí sa nadmerne potia, pacienti trpiaci inkontinenciou alebo dlhodobo chorí. Zhrňme si teda dôvody, prečo sa oplatí chrániče na matrace používať:

  1. Ochrana pred znečistením matraca. Či už je to moč, iné tekutiny, jedlo, bežná špina v domácnosti alebo nečistoty zo zvierat.
  2. Jednoduchá údržba. Kedykoľvek ho jednoducho zložíte, hodíte do práčky a večer ho môžete opäť použiť.
  3. Jednoduché a všestranné využitie. Chrániče môžete použiť na posteľ, gauč, pohovku, nafukovací matrac... Jednoducho ho uchyťte pomocou gumičiek alebo zipsu.
  4. Ideálny pre hostí. Ak u vás často prespávajú návštevy, chránič je perfektným riešením. Po každom nocľažníkovi ho jednoducho operiete.
  5. Teplotný komfort. Mnohé typy chráničov majú termoregulačné vlastnosti. V lete chladia a v zime hrejú.
  6. Predĺženie životnosti nového matraca. Znečistenie a špina matrace znehodnocujú a tým skracujú ich životnosť.
  7. Predĺženie životnosti starého matraca. Aj keď už má matrac svoje roky, vďaka chrániču ho môžete ďalej využívať.
  8. Pozitívny vplyv na zdravie. Najmä pre alergikov a astmatikov.
  9. Ochrana pred mechanickým poškodením. A tiež rôznymi odermi alebo aj popísaním (ak máte deti).
  10. Zlepšenie komfortu spánku. Materiál chráničov je príjemný na dotyk, a to aj v prípade nepriepustných chráničov.

Správna voľba chrániča na matrac

Ak vás predchádzajúce riadky presvedčili o tom, že chránič na matrace je skvelý vynález a plánujete si ho zaobstarať, máte možnosť výberu. Veľmi obľúbené sú nepremokavé chrániče na matrace, ktoré neprepustia žiadnu tekutinu.

Druhým typom sú priepustné chrániče, ktoré síce nebránia prenikaniu tekutiny, ale chránia matrac pred bežnými nečistotami, potom, ale aj alergénmi. Okrem toho zmierňujú jeho mechanické poškodenie.

Samozrejme, voliť si treba aj správnu veľkosť. Menší chránič vás môže nepríjemne tlačiť a jeho upevnenie na väčší matrac bude problematické. Preto kupujte vždy taký chránič na matrace, ktorý veľkostne zodpovedá vášmu matracu a dá sa pohodlne upevniť.